Ağustos-2014

Köy ürünü başka organik ürün başka

Aklımız tamamen karıştı. 'Doğal' diye satılan ürünler katkısız mı? 'Köy' ibaresi o ürünün sağlıklı olduğu anlamına gelir mi? Organik ürünü nasıl ayırt edebiliriz? Çık işin içinden çıkabilirsen

Organik beslenme, Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor. ‘Doğal’ ve ‘köy’ ürünlerini organik gıdalardan ayrıştırmak lazım; ama tüketicilerin aklı çok karışık. Bir de bu karmaşaya sofraların vazgeçilmezi, ucuz ve sağlıklı tavuk eti hakkında söylenenler eklenince olay, iyice çığrından çıktı.

Köy ürünleri doğal mıdır, doğal ürünler organik midir; kısacası ne nedir artık bilemez olduk. Hâl böyleyken aklımızdaki soruların cevabını bir bilene soralım dedik.

Son günlerde çevrenizde tavuk yerken “Acaba bana zarar verir mi?” diye söylenenler varsa ve “Tavuğu alırken neye bakmalıyım?” diye düşünenlerdenseniz Gıda Mühendisi Muharrem Doğan’ın sözlerine kulak verin...

İnsanlar, başına ‘köy’ kelimesi eklenen ürünlere doğal ve organik diye rağbet ediyor. Bu yaklaşım doğru mu?

Doğal ve köy ürünleri ile organik üretimi karıştırmamak gerekiyor. Bir de “organik köy tavuğu” diye bir kavram dolaşıyor. Bir tavuk ya köy tavuğudur ya da organik tavuktur. “Organik köy tavuğu” diye bir şey yoktur. Doğal kelimesi organik üretim yapmayan üreticilerin arkasını sığındığı, içi boş bir kavram. Organik tavuklar GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içermeyen tamamen organik ve az miktarda doğal yemlerle besleniyor. Doğal yemler de aynı şekilde GDO ve kalıntı analizlerinden geçiriliyor. Köy tavuğunun nerede dolaştığını, ne yediğini bilemezsiniz.

‘Köy’ ve ‘doğal’ sözcükleri yalan o zaman.

Bu iki kavram için yalan demek doğru olmaz; ama organik tavuğa alternatif gösterilerek kafaların karışması sağlanıyor ve bu konuda başarılı olunuyor. Köy tavuğu köyde yaşayan tavuktur; doğal tavuk doğal yem verildiği iddia edilen tavuklardır. Her ikisinde de organik üretimdeki denetlemeler yapılmamaktadır.

Tavuğun organik olması ne demek?

Bir tavuğun organik olması için yumurtadan çıktıktan sonra maksimum 3. günde organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde beslenmeye ve uygun çiftliklerde büyümeye başlaması gerekiyor. Organik tavuklar hem kümeslerinde hem de kümes önlerinde kendilerine ayrılmış kontrollü alanlarda serbest bir şekilde dolaşıyorlar. Organik tavukları, diğerlerinden farklı kılan en büyük özellik, yavaş büyümeleri. Organik tavuklar minimum 81, ortalama 90 günde kesime giderken diğerleri 40-44 günde kesime gidiyor. Organik tavuklarla diğerleri arasındaki en belirgin fark, kemiklerinin sert oluşu. Ayrıca organik tavuklar, sürekli dolaştıkları için etleri de normal tavuklara göre daha geç pişiyor.